OLIWKA – DRZEWO OLIWKOWE

OLIWKA – DRZEWO OLIWKOWE

OLIWKA – DRZEWO OLIWKOWE 1555 875 jarek

PODSTAWOWE INFORMACJE O DRZEWIE OLIWKOWYM

Drzewo oliwkowe czyli „Oliwka Europejska” jest to gatunek wieloletniego drzewa, którego owoce są znane na całym świecie a to dzięki wyjątkowemu smakowi, który doskonale nadaje się jako dodatek w każdej kuchni. Oliwka to wyjątkowe drzewo, które słynie z długowieczności, znane są okazy, które mają ponad tysiąc lat i chyba właśnie dlatego panuje przeświadczenie o wielu aspektach zdrowotnych tego drzewa.

Roślina ta, to nie tylko przysmak ale również bardzo ciekawy dodatek w aranżacji wnętrz mieszkań oraz dla odważniejszych – ogrodów. Ze względu na swój śródziemny charakter pozwala stworzyć wakacyjny klimat zarówno w mieszkaniu jak i w wspomnianym ogrodzie. Drzewo to można dekorować i obcinać jego gałęzie wedle uznania i gustu, dlatego dowolność jego kształtowania sprawia, iż możemy z drzewa oliwnego zrobić bonsai.

Drzewko oliwne ma piękne, jasnozielone, a nawet lekko szarawe listki. Niestety w obfite owocowanie uprawiając je w mieszkaniu nie możemy zbytnio liczyć, ale przy odrobinie szczęścia uda nam się sprawić by drzewo zakwitło i wydało kilka owoców. Wynosząc roślinę na zewnątrz w upalne dni, znacznie zwiększamy szanse na jego owocowanie. Przed owocowaniem na drzewie pojawiają się pierw kwiaty, które mają kolor kremowo – biały o fajnym przyjemnym dla naszego nosa zapachu.

Musimy jednak wziąć pod uwagę, że owoce, które uda nam się wyhodować nie będę tak duże i tak smaczne jak te pochodzące z krajów bardziej egzotycznych. Nie należy jednak rezygnować, i warto spróbować owoce, które zakwitły na naszym drzewku choćby nawet z faktu satysfakcji iż, udało nam się wyhodować własną oliwkę.

Drzewo Oliwne naturalnie możemy spotkać w takich krajach jak: Hiszpania, Włochy, Maroko czy Gracja a także w Japonii i Ameryce Południowej. W krajach tych drzewo może osiągnąć wielkość nawet 10 metrów, natomiast w Polsce, hodując je w donicach możemy liczyć maksymalnie na 2-3 metry wysokości.

Drzewko oliwne potrafi być kapryśne jednak przestrzegając kilku zasad nie powinniśmy mieć problemu by sprawić jego prawidłowy i zdrowy wzrost.

ZIMOWANIE OLIWEK

Jeśli nie chcemy ryzykować na okres przymrozków zabierajmy nasze drzewko oliwkowe do mieszkań, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości lub chcemy by roślina ta zdobiła nasz ogród cały rok istnieje możliwość przezimowania oliwki na zewnątrz również zimą. Im większe mrozy dochodzące do -20 tym większe ryzyko że roślina umarznie, jednak jeśli nie są to mrozy ciągle dochodzące do -10 stopni to bez problemu powinno się udać przezimować drzewko. Jeśli temperatura nie jest mniejsza niż ok -2 stopnie to nie musimy nic robić, natomiast w przypadku większych mrozów drzewo oliwkowe należy „ocieplić” korzenie możemy otulić matą kokosową, donice owinąć folią bąbelkowa. Korona drzewka i pień również należy zabezpieczyć.

Warto wiedzieć, iż im mniejsze drzewko tym łatwiej jest im przetrwać zimę, ponieważ takie drzewka szybciej się aklimatyzują. W przypadku małych oliwek wystarczy zabezpieczyć donicę oraz pieniek workiem jutowym i to powinno wystarczyć.

DESZCZ A OLIWKA

Tutaj również musimy uważać, duża ilość deszczu i nasiąkanie wodą bryły korzeniowej może sprawić, iż korzenie zaczną gnić, dlatego jeśli zbliża się pora deszczowa warto pomyśleć by zabezpieczyć donicę w taki sposób by nie dostawała się do korzeni duża ilość wody.

ZASTOSOWANIE OLIWEK W NASZEJ KUCHNI

Oliwki – jedni je kochają, inni nienawidzą. Czarne, czerwone lub zielone owoce drzewa oliwnego, w smaku lekko kwaskowate i soczyste. Stanowią bazę kuchni śródziemnomorskiej. Grecy wprost nie wyobrażają sobie bez nich swojej codziennej diety. Czy Ty również? W tym artykule postaram się przybliżyć pokrótce ich fenomen, właściwości zdrowotne i przede wszystkim zastosowanie w kuchni. A więc przejdźmy do sedna.

Właściwości zdrowotne

Oliwki są bogate w antyoksydanty oraz składniki przeciwzapalne. Z tego względu stanowią ochronną tarczę przeciwko nowotworom i posiadają właściwości przeciwbólowe. Dodatkowo dzięki zdrowym tłuszczom jednonasyconym wspomagają pracę serca i chronią przed miażdżycą. Oliwki to również bogate źródło witamin A i E, które odpowiadają za dobrą kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Dzięki tym małym niepozornym owocom jesteśmy w stanie również zachować szczupłą sylwetkę. Są lekkostrawne i bogate w błonnik, usprawniają pracę układu pokarmowego. Jedzmy więc codziennie oliwki na zdrowie i dla urody! Nasz organizm będzie nam za to bardzo wdzięczny.

Zastosowanie w kuchni

Oliwki są na tyle wdzięcznym produktem, że z powodzeniem mogą stanowić składnik wielu przystawek, dań głównych czy nawet deserów. Dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi rewelacyjnie wpływają na smak wielu potraw.

Przystawki

Przygotowując na imprezy i domówki przekąski typu „finger food” warto zrobić dla naszych gości pyszne koreczki. Oprócz oliwek nabijamy na wykałaczkę pomidorka koktajlowego oraz mini mozzarellę lub kostkę sera feta, polewamy oliwą z oliwek extra virgin i voila! Gotowe! Podobne zestawienie składników możemy umieścić na porcjach ciasta francuskiego i zapiec w piekarniku. To propozycje szybkich, ale jakże smacznych przekąsek. Znacie focaccie? Jeśli nie to warto nadrobić zaległości. To rodzaj pieczywa z dodatkiem oliwek, aromatycznych ziół i soli. Polana świeżą oliwą z oliwek stanowi świetną przekąskę.

Nie ma chyba pyszniejszej sałatki niż sałatka grecka! Połączenie zdrowych i świeżych warzyw, sera feta, oliwek oraz sosu winegret to idealny, lekki posiłek. Wystarczy pokroić paprykę, soczyste pomidory i ogórki, czerwoną cebulę, połączyć z oliwkami, serem i sosem. W towarzystwie sałatki greckiej świetnie smakują chrupiące grzanki. Zapewniam, warto spróbować.

A może coś nieszablonowego? Na pewno wiele razy podczas oglądania filmów zauważyłeś, że aktorzy chętnie popijają drinka z zatopioną oliwką. Do takiego aperitif używamy połączenia ginu i martini w proporcji 6:1. Do tego kostki lodu i goście z pewnością będą zachwyceni.

Dania główne

Jeśli chodzi o dania główne, mamy również bardzo szeroki wachlarz możliwości. Na romantyczny obiad polecam przykładowo przygotować przepyszny makaron tagiatelle z tuńczykiem i zielonymi oliwkami albo wyśmienite spaghetti ala puttanesca z aromatycznymi pomidorami, czosnkiem, filecikami anchois oraz czarnymi oliwkami.

A może pizza? Oliwki to bardzo popularny składnik tej propozycji obiadowej. Wraz z sosem pomidorowym, kremowym serem mozarella i salami tworzą idealną kompozycję. Natomiast jeśli wolisz ‘’lżejsze’’ połączenia smakowe to świetnie sprawdzi się tutaj szynka parmeńska lub wspomniany już wcześniej tuńczyk.

Oliwki można dodać praktycznie do każdego dania. Czy to jako składnik zapiekanki warzywnej lub risotta, czy to jako dodatek do potraw mięsnych. Możliwości jest multum. Eksperymentujmy w kuchni, poznawajmy nowe smaki, bądźmy kreatywni!

Deser

Deser!? Zapytasz… Tak, oliwki stanowią kapitalny dodatek do słodkich przekąsek. W wersji luksusowej znakomicie podkreślają smak czekolady, która w towarzystwie wina smakuje wybornie! Kolejną ciekawą propozycją są ciasteczka kruche z oliwkami. Spróbuj do herbaty na drugie śniadanie a na pewno nie pożałujesz.

Oliwa z oliwek

Mówiąc o oliwkach nie sposób nie wspomnieć o oliwie z oliwek pozyskiwanej właśnie z owoców drzewa oliwnego. Jest to jeden z najzdrowszych tłuszczy, który był znany i produkowany już w starożytności. Najcenniejsza oliwa to ta z pierwszego tłoczenia, czyli extra virgin. Najlepiej jest spożywać ją na zimno jako dodatek do sałatek bądź jak rodowici Grecy maczając w niej chrupiący, świeży chleb. Pychota! Oliwa ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ma zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Ma bowiem działanie nawilżające, odżywiające i regenerujące.

Reasumując, myślę, że sam już jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie skąd się wziął fenomen oliwek. Te małe owoce mają tak szerokie zastosowanie w kuchni jak żaden inny składnik. Ich niebanalny smak jest w stanie podbić smak nawet najbardziej prostej potrawy. Oprócz tego, oliwki są niezwykle zdrowe. Szereg witamin, minerałów i antyoksydantów pozwolą cieszyć się dobrą kondycją przez długi czas. Wprowadźmy je więc do swojej codziennej diety, bo naprawdę warto!